Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:79 K:3 D:19 Kağıthane / İstanbul
Pzt - Cm: 07:00 - 18:00

Marka Tescili Nedir?

Bir işletmenin ürettiği mal ya da hizmeti diğer işletmelere ait mal ya da hizmetlerden ayrılmasını sağlayan işarete marka denir. Bu işaretin yasal olarak korunması haline ise marka tescili adı verilir. Yani, marka tescili işletmeler için avantaj sağlayan önemli bir kavramdır.

Markanızı tescil ettirmeniz, başkalarının onu kullanarak fayda ve kazanç sağlanmasını önler. Yani, marka tescili ile size ait markanın tüm haklarını üzerinize almış olursunuz. Aynı zamanda, markanızı tescil ederek sonrasında lisans verme, miras bırakma ya da devretme hakkına da sahip olursunuz.

Marka tescil süreleri değişken olmakla beraber genellikle 10 yıllıktır. Gereken ek ücretleri ödendikten sonra marka tescil süresi uzatılabilir.

Endüstriyel Marka Tescili Nedir?

Endüstriyel tasarımlara uygulanan marka tescilleri farklı bir başlık altında incelenir. Tasarım dendiğinde akla gelmesi gereken kavramlar; ürüne ait şekil, biçim, renk, çizgiler, yapısal özellikler, üzerinde uğraşılan çeşitli süslemeler gibi kavramlardır. Her ürün belli bir tasarıma sahiptir ve bu şekilde diğer ürünlerden ayrılır.

Endüstriyel tasarım dendiğinde ise akla gelmesi gereken; tasarıma konu olan ürünün tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve estetik kaygısı olan, belirli bir işlevselliğe sahip, az maliyet ile üretilebilirken tüketici için optimum düzeyde fayda sağlayacak ürünler olmalıdır. Endüstriyel Tasarım/Marka Tescili; ürettiğiniz ürünün marka ve tasarımına ait tüm özelliklerinin (ölçü, şekil, biçim, renk, yapısal fark gibi) diğer ürün ve markalardan ayırt edilebilmesini sağlayan ve o tasarım ve markayı koruyan tescil işlemidir.

KİMLER MARKA TESCİL BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Türkiye'de ticari faaliyette işlevini gerçekleştiren tüm kurum ve kişiler marka tescil başvurusunu gerçekleştirebilir. Marka tescil başvurusu, başvuru sahibi ve ya vekili tarafından online ortamda ve ya gereken evrakların doldurulmasından sonra yapılır.

MARKA BAŞVURUSUNDA İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Tüzel Kişi (şirket) Başvuruları;

  • Vergi Levhası Fotokopisi
  • Markayı İfade Eden Logo (Varsa)
  • Vekaletname (Noter Onayı Gerekmez)

Şahıs Başvurusu İçin;

  • Kimlik Fotokopisi
  • Markayı İfade Eden Logo (Varsa)
  • Vekaletname (Noter Onayı Gerekmez)

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Markanızı tescil ettirmeniz için öncelikle Türk Patent Enstitüsü’nün talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Belgelerinizi enstitüye teslim ettiğiniz andan itibaren başvurunuz kesinlik kazanır ve unvanınız koruma altına alınır. Enstitü, belgelerinizde bir eksik bulursa size 2 aylık ek bir süre tanır. Eğer size tanınan ek süre içerisinde belgelerinizi tamamlamazsanız başvurunuz iptal edilir.

Marka tescil başvurunuz gerektiği şekilde yapılmış ise Türk Patent Enstitüsü esasa uygun inceleme başlatır. Başvurunuzun usule uygun olduğu görülürse, Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Sonraki aşamada üçüncü kişilerin görüş ve itirazları ile yeniden inceleme süreci başlar. İtiraza uğramamış olan başvurulara ait tescil işlemi tamamlanarak sicil kaydı oluşturulur. Son aşamada ise sicil kaydı ile beraber Marka Tescil Belgesi, başvuru sahibine teslim edilerek süreç tamamlanır.

img_divider